Uncategorized29 června, 2020Co je a jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Možná jste už také slyšeli pojem fotovoltaická elektrárna, ale vaše představa o tom, co přesně to je a jak funguje není úplně přesná. Proč se fotovoltaika stává tolik oblíbenou a jak funguje princip solárních elektráren? V dnešním článku se jednoduše a srozumitelně zaměříme na fotovoltaické elektrárny a jejich princip fungování.

Fotovoltaická elektrárna | Co to je a jak funguje?

Fotovoltaické elektrárny (také se používá označení solární a sluneční elektrárny nebo zkráceně fotovoltaiky) byly původně vyvinuty pro potřeby družic ve vesmíru. Dnes se řadí mezi velmi oblíbené mechanismy pro výrobu energie. Využívají se jak v malém měřítku pro rodinné domy, obchodní domy a továrny, tak i v měřítku velkých energetických soustav. Jistě jste už také potkali pozemek s jedním solárním panelem vedle druhého, ano to je přesně ono.

 

Solární energetická soustava
Solární energetická soustava by se dala využívat například na budovách nákupních center.

 

Princip funkce fotovoltaiky ve zkratce

Sluneční elektrárny jsou důmyslný a složitý mechanismus, který byl vyvíjen několik desítek let. V roce 2019 dokonce slavily solární panely teprve 65 let. Zkusme si princip funkce fotovoltaické elektrárny přiblížit.

Panely na střeše domu se skládají z fotovoltaických článků, jejichž základem je polovodičová dioda. Dopadem slunečního záření na solární panely vzniká tzv. fotovoltaický jev, díky kterému se přeměňuje sluneční záření a jeho energie na stejnosměrnou elektřinu. Poté přichází na řadu střídač, neboli měnič napětí, který převádí stejnosměrný proud na střídavý proud, který je běžný pro všechny spotřebiče v domácnosti. Pokud vaše fotovoltaika vyrobí více energie, než váš dům spotřebuje, energie je přiváděna do elektrické sítě.

Proč si vybrat fotovoltaiku?

Energie budoucnosti

Fotovoltaiky se řadí mezi alternativní zdroje energie. A to právě díky výše zmiňovanému principu fungování, kdy střešní panel elektrárny pro výrobu energie využívá nevyčerpatelný a obnovitelný zdroj – sluneční záření.

Toto unikátní řešení navíc při výrobě elektřiny neprodukuje žádné emise. Jedná se tedy o velmi ekologické řešení k planetě Zemi a díky těmto vlastnostem se stává velmi oblíbenou volbou, především pro novostavby, ale i pro rekonstrukce stávajících domů. Solární elektrárna vyhovuje všem podmínkám boje proti změně klimatu a šetrnosti k životnímu prostředí.

Častou otázkou bývá co se stane s doslouženými panely? Nevytvoří se tím jen další odpad? Fotovoltaické panely se skládají ze surovin jako je sklo, křemík a hliník a všechny tyto materiály se dají znovu použít pro výrobu nových elektráren. Solární panely se tedy recyklují a tím opět potvrzují svojí ekologickou hodnotu.

Dotace pro vaši střechu

Fotovoltaika na klíč je nejvhodnější řešení pro váš dům. Nemusíte se totiž stát odborníky na solární panely, raději si nechte poradit a spočítat, jaký balíček je ten nejlepší pro vás. A co balíček obsahuje? Naši specialisté ze společnosti GreenWatt vám vytvoří kalkulaci přesně podle potřeb vašeho domu, tak aby solární panely nevyráběly ani málo, ani příliš elektrické energie. Také vám pomohou s veškerou administrativou a zažádají o dotace Nová zelená úsporám.

Dotace na fotovoltaiku vám ušetří značnou část vašich pořizovacích nákladů. Tím se ještě zvýší návratnost investice do sluneční elektrárny. S fotovoltaickou elektrárnou můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na nákladech za energie, především za elektřinu a ohřev vody.

Pokud stále váháte, zda zvolit pro váš dům toto moderní a ekologické řešení výroby energie, přečtěte si i článek TOP 7: Proč se vyplatí fotovoltaika? , kde se ještě podrobněji věnujeme výhodám fotovoltaických solárních elektráren.

 

 

 

Kdy se nám dovoláte
Po - Pá 8:00 - 17:00
Adresa kanceláře
Šumavské Hoštice 106
384 71 Šumavské Hoštice

IČO: 09002146
Telefonní kontakt
+420 739 974 100

Servis: +420 604 884 252
Napište nám
info@greenwatt.cz